Fyzikální terapie | Fyziopropsy.cz

FYZIKÁLNÍ TERAPIE

Termoterapie

Jedná se o terapii pomocí tepla, která uvolní měkké tkáně, především svaly před nebo během terapie tak, že se k daným tkáním manuálně lépe propracujeme a můžeme tím umožnit hlubší požadované uvolnění. Termoterapie je pro pacienty velice příjemná hlavně pak pro geriatriky nebo malé pejsky a pro nás z pohledu terapie velice žádoucí. Používáme zahřívací pás nebo infralampu. Rehabilitační, regenerační i relaxační působení infračerveného záření spočívá v pronikání paprsků do tkáně organismu, kde blahodárně působí na správné prokrvení organismu, a tak na jeho regeneraci.


Balanční pomůcky

Cvičení na balančních pomůckách má své kouzlo, pomocí těchto pomůcek můžeme posilovat svaly, které pes v běžném pohybu posiluje méně, nebo jsou oslabeny. Můžou to být svaly břišní, zádové, svaly pánevního dna, stehenní, svaly ramenního pletence a spoustu dalších. Zvlášť u fen po kastraci, které trpí inkontinencí je vhodné cvičit na balančních pomůckách a posílit tím svaly pánevního dna. Můžeme se ovšem zaměřit pomocí těchto pomůcek i na zlepšení propriocepce, což by mohlo být chápáno jako polohocit těla. Souhrnně do toho patří orientace, polohocit, koordinace a rovnováha. Vhodné je tedy cvičení na balančních pomůckách pro rozsáhlou řadu pacientů a variabilně se dají použít na různé diagnózy.


FYZIKÁLNÍ TERAPIE

Elektroterapie

Elektroterapii používáme většinou u pacientů po operacích na oholenou kůži těla. Využívají se dvě možnosti této terapie, a to může být EMS nebo TENS.

EMS
(Electrical Muscle Stimulation)

Má za cíl aktivovat oslabené svaly pomocí elektrických impulsů vysílaných přímo do postiženého místa. EMS je vhodná po úrazech pohybového aparátu či při svalovém oslabení. Používá se pro zamezení nebo zmírnění ochablosti svalů.

TENS
(Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation)

Vysílá elektrické impulsy do nervové soustavy, odkud dostává sval podnět k pohybu. TENS proudy stimulují nervové tkáně a ty uvolňují hormony endorfiny, které zmírňují bolest a uvolňují zatuhnutí svalstva. TENS elektrické proudy jsou vhodné při akutních bolestech kloubů, páteře a šlach. Mají analgetický účinek a jsou vhodné i pro chronické stavy.