Manuální terapie | Fyziopropsy.cz

MANUÁLNÍ TERAPIE

- Pasivní

Masáže

Masáž je jednou z nejstarších terapií, ovlivňuje jak tělesný, tak duševní stav organismu. Masáže přispívají k hlubokému uvolnění a relaxaci pacienta, uvolňují se při ní endorfiny tzv. ,,hormony štěstí“. Podporuje imunitní systém, snižuje stres mysli a těla, zvyšuje pohyblivost a pružnost, zlepšuje oběh lymfatického systému a stimuluje krevní oběh. Zahrnuje ale také ošetření případných přetížených částí těla, které mohou vznikat následkem přetěžování pacienta nebo odlehčování jedné části těla se zatížením druhé části těla následováno vznikem kompenzačních oblastí. Tyto stavy mohou vzniknout po operacích, úrazech, u ortopedických či neurologických obtíží ale i u sportujících psů nebo geriatrických pacientů. Masáží lze těmto přetíženým oblastem předejít nebo pomoci k jejich celkovému či částečnému odstranění. Využití najdeme i u řešení specifických potíží, využíváme její vliv na prokrvení, svalové napětí, kloubní pohyblivost a kombinujeme ji s dalšími terapeutickými technikami. Kromě těchto kladů se v rámci masáže pracuje i s fasciemi případně jizvami po chirurgických zákrocích. Měkké techniky se cíleně zaměřují právě na ošetření kůže, podkoží, fascií, svalů a jejich úponů.


MANUÁLNÍ TERAPIE

- Pasivní

Kloubní mobilizace

Kloubní mobilizace je metoda, která se využívá pro zlepšení pohyblivosti daného kloubu. Kombinace kloubní mobilizace s masáží a obráceně je dle nás vhodná. Uvolněním měkkých tkání si vytvoříme prostor k mobilizaci kloubů a mobilizací kloubů zase více uvolníme okolní měkké tkáně. Slouží především k podpoře a zvýšení produkce kloubní tekutiny, umožnění většího rozsahu v kloubu a tím zvýšení pohyblivosti a zmírnění bolesti.


Dornova metoda

Dornova metoda je jemná manuální terapie kosterního aparátu která navrací obratle a kosti přesně do fyziologického postavení. Odstraňuje bolest a přispívá k bezchybnému fungování pohybového aparátu i ke zmírnění či zabránění nežádoucího opotřebení kloubních chrupavek. Terapie probíhá za aktivního pohybu těla či ošetřované části psa. Tuto metodu používáme v rámci kombinace s jinými terapeutickými technikami u pacientů a částí těla, kde je přínosné její použití dle diagnostiky pacienta.


MANUÁLNÍ TERAPIE

- Aktivní

Pomocí aktivního cvičení chceme docílit přirozeného protažení celého těla nebo jeho částí, posílení svalové soustavy, správné zatěžování končetin, správné vnímání polohy těla s funkčním posílením dalších částí těla. Motivace za pamlskem je to pravé ořechové pro psí mlsaly. Rádi využíváme balanční pomůcky, stabilní plochy, kavalety, propriocepční podložky a další pomůcky.